Annons


Tåg spårade ur, körde in i bostadshus

januari 15, 2013, klockan: 4:38
Av

Ett tåg med 3-4 vagnar spårade vid 02.30-tiden natten till tisdagen, ur och körde in i ett flerfamiljshus vid Saltsjöbadens ändhållplats i Nacka. Enligt Sveriges Radios medarbetare Rickard Herrey, som hörde smällen och bor intill olycksplatsen, är en kvinna fastklämd. Räddningstjänsten arbetar med att få loss henne nu. Skadeläget i övrigt är okänt. Förutom tågföraren ska en städare befunnit sig på tåget vid olyckstillfället. Ett stor räddningsinsats pågår för närvarande.

Det var alltså vid 02.30-tiden som ett SL-tåg som trafikerar Saltsjöbanan mellan Slussen och Saltsjöbadens ändhållstation av okänd anledning kraschade rakt in i ett flerfamiljshus. En del av en vagn kan ses stå inne i bostadshuset. Det har gått igenom det stoppblock som finns och fortsatt ett 25-tal meter in i det intilliggande huset. De personer som befann sig i bostadshuset ska enligt vittnesuppgifter befinna sig i trygghet och är evakuerade till intilliggande Grand hotell Saltsjöbaden.

Uppdatering 1 

Räddningstjänsten har under morgonen arbetat med att klippa loss tågets förare. Hon är nu förd till sjukhus med helikopter. Eftersom tåget inte var i trafik vid olyckstillfället var tågföraren den enda personen i tåget vid olyckstillfället. Tågföraren var vid liv och förmodas inte ha fått några livshotande skador.

Uppdatering 2

Enligt polisen är det en kvinnlig 20-årig städare som på något sätt lyckats starta tåget och köra tåget i full hastighet vilket ledde till en ovanliga tågkraschen in i ett flerbostadshus. Omständigheterna kring hur städerskan ska ha fått tag i nycklarna till tåget är ännu oklara. Polisen har inledningsvis anhållit kvinnan för allmänfarlig ödeläggelse. Brottsrubriceringen kan komma att ändras beroende på  vad polisens utredning kommer fram till.

Fastigheten som tåget kraschade in i har fått omfattande skador och tåget kan inte bärgas utan att konstruktionen stöttas eftersom det finns risk för att fastigheten rasar samman.

Läs mer om olyckan

Sveriges Radio

Aftonbladet

Expressen

Comments are closed.

Annonser


 

Annons