Annons


Kraftig jordbävning utanför norra Japans kust

mars 11, 2011, klockan: 23:00
Av

Japan drabbades på fredagsmorgonen svensk tid strax före klockan 7 av den allvarligaste jordbävningen i modern tid med en magnitud på 8,9. Under dagen har ett stor antal kraftiga efterskalv följt. Skalvets epicentrum ligger norr om Tokyo i närheten av staden Sendai, cirka 35 mil ut i Stilla Havet. Huvudskalvet utlöste en mellan 8-10 meter hög tsunami som sköljde över Japans norra kust med förödande konsekvenser. Minst 1 000 personer befaras ha omkommit och många 10 000-tals japaner är nu bostadslösa och materiellt utblottade.

Även i huvudstaden Tokyo har omfattande skador på byggnader och infrastruktur rapporterats. Flera bränder har uppstått och människor har skadats av nedfallande byggnadsmaterial. I Sendai inträffade en kraftig explosion i ett raffinaderi. Minst två persontåg och ett fartyg med 100 passagerare saknas efter skalvet. Stora delar av området ligger under meterdjup sörja och bråte.

Ett kärnkraftverk har drabbats av allvarliga problem med reaktorkylningen sedan kylsystemet slagits ut. Nu ikväll rapporteras det att reaktorproblemen fortsätter och att man förbereder för att slippa ut en mindre mängd radioaktiv ånga för att lätta på trycket. Minst 3 000 människor har evakuerats i en radie av 3 kilometer från reaktorn. Strålningen runt reaktorn uppges nu ikväll vara 1 000 gånger högre än normalt. Myndigheterna hävdar att risken för en härdsmälta är eliminerad. Ytterligare tre kärnkraftverk stoppades i närheten av epicentrum. I en av dessa anläggningar uppstod en brand som räddningsmanskap lyckades släcka.

Mellan 4 000-5 000 svenskar

Uppgifterna om hur svenska medborgare klarat jordbävningen är än så länge knapphändiga. Mellan 400-500 svenskar bor mer permanent i Japan medan mellan 4 000-5 000 svenska kan befinna sig i landet på resa.

Tags: , , , ,

Comments are closed.

Annonser


 

Annons