Annons


USA och Europa höjer beredskapen för terroristhot

oktober 4, 2010, klockan: 5:54
Av

USA:s och Storbritanniens säkerhetstjänster varnar nu sina medborgare som ska resa i Europa för risken för terrorattacker. I synnerhet anses risken för attentat hög i Tyskland och Frankrike. Målen för ett sådana attentat kan vara tunnelbanor, centralstationer, torg och turistattraktioner. I början på veckan gjorde flera europeiska underrättelsetjänster tillslag mot personer som man misstänker planerar terrorattentat. Senare i veckan gick även den svenska Säkerhetspolisen ut med att man för två veckor sedan höjt hotnivån till en 3:a på en femgradig skala för terroristattacker på svensk mark och svenska intressen. Även Danmark, Tyskland och Frankrike har höjt beredskapen till motsvarande en motsvarande 4-5:a på denna skala.

Exakt vad som ligger bakom den skärpta beredskapen som gör att amerikanska och europeiska myndigheter nu väljer att varna sina medborgare om att vara extra uppmärksamma vid resor i Europa är svårt att kontrollera. Att hotbilden är väl underbyggd är nog sannolik. Säkerhetstjänsterna har den senaste tiden gjort flera gripanden av personer med kopplingar till terrororganisationer som bekänner sig tillhöra terroristnätverket Al-Qaida. Fynden tillsammans med t ex signalspaning och annan informationsinhämtning vara skälet till att man nu ser mycket allvarligt på situationen. Säkerhetstjänsternas arbete med att eliminera hotet måste med nödvändighet bedrivas i hemlighet men det kan vara en signal till de terrorister som både har avsikter och förmåga att genomföra terroristattentaten att man är dom på spåren. Lyckas man avskräcka individerna har man också reducerat hotet.

Al-Qaida
Det anses allmänt sannolikt att hotet om terroristattacker främst kommer från Al-Qaida men hoten kan också komma från andra grupperingar. Om Al-Qaida är orsaken till den höjda beredskapen kan det ha att göra med att amerikanerna och dess allierade i Afghanistan uppges varit framgångsrika i att bekämpa Al-Qaidafästen i landet och i gränstrakterna till Pakistan. I så fall skulle terroristorganisationen kunna straffa de fredsbevarande styrkorna med att döda deras egna medborgare på hemmaplan. Kanske hoppas man på att detta även ska påverka opinionen så att trupperna dras tillbaka.

Höjd säkerhet
I Sverige har olika myndigheter höjt beredskapen och kontrollen men än så länge är skärpningen inte synbar för den oinvigde. Platser där man höjt beredskapen och vaksamheten är landets flygplatser, hamnar och försvarsanläggningar. Även säkerheten runt ambassader och andra viktiga byggnader har förmodligen skärpts. Det mesta av den numerära beredskapen får troligen mest genomslag hos underrättelsetjänsterna där man sannolikt jobbar för högtryck med att tolka och analysera och pussla ihop olika underrättelseinformationer. Svenska UD ska göra en ny bedömning av hoten för svenska medborgare och meddelar då eventuellt om man anser att man som resenär i Europa ska vara extra uppmärksam. Men redan det faktum att flera europeiska länder varnat sina medborgare borde räcka för att man som svensk borde vara extra uppmärksam vid resor i Europa den närmaste tiden.

Tags: , ,

Comments are closed.

Annonser


 

Annons